Izlazni uređaji računara
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Univerzitet za poslovne studije - menadžment malih i srednjih preduzeća

SADRŽAJ:
1. Uvod
2. Monitori
2.1. Podjela monitora prema tehnologiji izrade
2.2. Podjela monitora prema boji koju prikazuju
2.3. Podjela monitora prema veličini
3. Štampači
3.1. Udarni štampači
3.2. Neudarni štampači
4. Uređaji za reprodukciju zvuka
5. LCD panoi
6. Zaključak
7. Literatura
IZLAZNI UREĐAJI
1. UVOD:
Izlazni uređaji PC računara nazivaju se periferijski uređaji, zato što se nalaze na periferiji, tj. izvan procesora računara. Oni omogućavaju korisniku da prima rezultate obrade koje je računar izvršio, a drugim računarima da upotrebe rezultate obrade za dodatne poslove.
KLJUČNE REČI: MONITOR, ŠTAMPAČ, ZVUČNIK, LCD PANO
2. MONITORI
Izlazni uređaj s kojim će se svako najprije sresti pri radu sa računarom jeste monitor. On je sastavni deo svakog računara i neizbježan je pri komunikaciji korisnika sa njim. Monitor daje na uvid korisniku šta računar radi. Kada korisnik unosi podatke oni se prikazuju na ekranu. Isto tako, rezultati rada računara, kao i eventualne programske poruke, prikazuju se na monitoru.
Klasifikacija monitora se može izvršiti na više načina, koji ne isključuju jedan drugog i to:
• prema tehnologije izrade
• prema boji koju prikazuju
• prema njihovoj veličini
2.1. PODJELA MONITORA PREMA TEHNOLOGIJI IZRADE
Prema tehnologiji izrade monitori mogu biti: monitori sa katodnom cjevi – CRT (cathode ray tube) i ravni monitori.
Monitori sa katodnom cjevi - Katodna cjev je vakumska cjev na čijem je jednom kraju ekran monitora, a na drugom konektori. Slika se prikazuje pomoću (nevidljivih) snopova elektrona koji se emituju iz vrata katodne cjevi i gađaju fosforni premaz sa unutrašnje strane ekrana.
Kada elektroni iz elektronskog snopa pogode fosfor određene boje (crveni, zeleni ili plavi), on emituje svjetlost odgovarajuće boje. Korišćenjem tri sinhronizovana elektronska snopa za pobuđivanje senzora određene boje, na ekranu se mogu prikazati skoro sve boje. Elektronski snopovi u svakom prelazu osvjetljavaju sve redove piksela, od vrha do dna ekrana i taj proces se ponavlja nekoliko desetina puta u sekundi. Broj prelaza elektronskog snopa po ekranu naziva se brzina osvježavanja (refresh rate). Što je brzina osvježavanja veća, to je slika jasnija i stabilnija.
Monitori sa katodnom cjevi emituju i nepoželjno zračenje, tzv. zračenje vrlo niske frekvencije (extremely low frequency radiation). Stoga proizvođači sve češće proizvode monitore u skladu sa bezbjedonosnim standardima. Zanimljivo je da američki standardi FCC za monitore važe za najliberalnije, dok su švedski standardi MPR II najrestriktivniji. Da bi blikorali deo tog zračenja i zaštitili se, možemo da montiramo filter na monitor. Smatra se da je sliku na monitoru bezbednije posmatrati sa veće udaljenosti i postaviti se direktno ispred, a ne sa strane, pošto se veći dio zračenja vrlo niske frekvencije emituje sa zadnje strane i bokova monitora.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!